zwiń

Gorączka u dzieci

Problem gorączki najczęściej dotyczy dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze tak rozwinięty i sprawny, jak u dorosłych. Gorączka jest naturalną odpowiedzią organizmu na walkę z infekcją, jednak zbyt wysoka gorączka osłabia organizm i źle wpływa na pracę serca i mózgu.

Odpowiedzialna walka z gorączką u dzieci

Temperaturę ciała dziecka należy obniżać już przy 38,5˚C. Można stosować ochładzające kompresy i kąpiele (wystarczy temperatura letnia – nie należy stosować zimnych kąpieli). Gorączka powoduje także odwodnienie, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podawaniu dziecku płynów.

Dzieci poniżej 12 roku życia w żadnym przypadku nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), ponieważ grozi to groźnym dla zdrowia i życia zespołem Reye’a. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest paracetamol, który nie tylko obniża gorączkę, ale także działa przeciwbólowo.

Jak dawkować paracetamol dzieciom?

Leki dla dzieci zawierające paracetamol często posiadają specjalną instrukcję dawkowania. Przede wszystkim należy znać wagę dziecka i odpowiednio do niej dostosować dawkę leku. Gdy nie znamy dokładnej wagi dziecka, w instrukcji znajdziemy także informację o dawkowaniu adekwatnym do wieku.

Paracetamol to lek zarejestrowany do stosowania od urodzenia – inne leki, takie jak ibuprofen, można podawać dopiero od 6 miesiąca życia dziecka.

Czytaj także:

Dowiedz się więcej o mądrej walce z bólem